Najnowsze „Wiadomości Księgarskie”

Pierwszy tegoroczny numer zaczynamy od wydarzenia z końca ubiegłego roku, a mianowicie inauguracji Republiki Książki. 8 grudnia 2010 w Bibliotece Narodowej nad losem książki i czytelnictwa pochylali się i ministrowie, i dziennikarze. Relację z tej imprezy przygotował dla Państwa Paweł Waszczyk, z kolei dr Tomasz Makowski, dyrektor narodowej książnicy, opowiedział nam o pierwszych efektach koalicji powołanej na rzecz czytelnictwa i bibliotek.

W związku z wprowadzeniem nowej stawki VAT na książki, przełom roku był nerwowy i pracowity dla wszystkich. O tym, jak przebiegał i co dał branży książkowej okres przejściowy, przeczytamy w felietonie Waldemara Janaszkiewicza.

16 lutego Biblioteka Narodowa ogłosiła wyniki najnowszych badań dotyczących stanu czytelnictwa w Polsce. Komentarz do nich, dr. Romana Chymkowskiego z Pracowni Badań Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, publikujemy w dziale „Rynek Książki”.

Rok 2011 na podstawie uchwały Sejmu RP z 8 października 2010 roku jest Rokiem Czesława Miłosza. I temu wydarzeniu niemalże w całości poświęcimy kolejny numer naszego kwartalnika.

Jednak opracowując w styczniu kalendarium, zauważyliśmy, że wydarzeń rocznicowych czeka nas dużo więcej. I tak zacznijmy od 100-lecia urodzin. Obchodzą je: Czesław Janczarski, Jerzy Jurandot, Stefan Kisielewski i Czesław Miłosz. Każdy z nich zapisał się w innej dziedzinie – Miłosz tworzył w różnych gatunkach literackich, co doprowadziło autora „Doliny Issy” do literackiego Nobla w 1980 roku. Czesław Janczarski z kolei był autorem wielu opowieści o Misiu Uszatku i wieloletnim redaktorem dwutygodnika dla dzieci „Miś”, Jerzy Jurandot (właściwie Jerzy Glejgewicht, mąż Stefanii Grodzieńskiej) to poeta, dramaturg, satyryk i autor tekstów piosenek, takich jak: „Ada, to nie wypada”, „Jest taki jeden skarb” czy „Wio koniku”. Stefan Kisielewski to felietonista, wieloletni współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, autor ciętego „Abecadła Kisiela”, ale też kompozytor, a od 1990 roku patron nagrody swojego imienia. Z kolei sto lat temu we Włoszech zmarł Stanisław Brzozowski – filozof, pisarz, publicysta i krytyk teatralny i literacki epoki Młodej Polski. 

Na 2011 rok przypadają także 90-lecia urodzin pisarzy z pokolenia Kolumbów: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Romana Bratnego, Julii Hartwig i Stanisława Lema. 180 lat temu urodził się współzałożyciel firmy Gebethner i Wolff – Gustaw Adolf Gebethner, przed 135 laty urodził się księgarz i wydawca Jakub Mortkowicz, zaś 130 lat temu – Władysław Trzaska, założyciel Księgarni Wydawniczej Trzaska, Evert i Michalski oraz Jan Piątek – działacz i członek władz przedwojennego Związku Księgarzy Polskich. W lutym minęła także 95. rocznica śmierci Michała Arcta – księgarza i wydawcy, który początkowo działał w Lublinie a następnie przeniósł się do Warszawy.

Współpracował m.in. z Marią Konopnicką i Arturem Oppmanem, był wydawcą i współautorem „Słownika wyrazów obcych” (1882) oraz „Słownika ilustrowanego języka polskiego” (1916).
W numerze publikujemy pierwszą część kalendarium większości rocznic przypadających w pierwszym kwartale tego roku. Ciąg dalszy sukcesywnie będziemy zamieszczać w kolejnych numerach „Wiadomości Księgarskich”.

W numerze 1. znajdziecie Państwo także ciekawy artykuł Bogdana Klukowskiego pt. „E-booki – VAT, ceny, narzędzia”, pierwszą część opowieści dr. Adama Nowaka na temat nowojorskich księgarń, podsumowanie rynku antykwarycznego za rok ubiegły autorstwa Pawła Podniesińskiego, prezentację sylwetek Marii i Andrzeja Ochalskich – właścicieli Domu Aukcyjnego „Okna Sztuki” oraz Benedykta Wandachowicza wspomnienie o łódzkiej księgarni „Pegaz”.

W kwartalniku ponadto wiadomości nadesłane od organizacji i szkół księgarskich oraz najważniejsze branżowe wydarzenia, informacje i komunikaty. 

Życzymy Państwu przyjemnej lektury i zachęcamy do prenumeraty „Wiadomości księgarskich” w 2011 roku. Szczegóły na stronie: http://www.rynek-ksiazki.pl/sklep/czasopisma/-wiadomosci-ksiegarskie—prenumerata-roczna_25.html lub pod numerem telefonu: 22-828-36-28.
Wydawanie „Wiadomości Księgarskich” w bieżącym roku dofinansowuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (ap)