Co z VAT-em po okresie przejściowym?

O skutkach podwyżki VAT-u w Instytucie Książki
W poniedziałek, 18 kwietnia w Pałacu Kultury i Nauki z inicjatywy Instytutu Książki odbyła się dyskusja poświęcona zakończeniu okresu przejściowego wprowadzonego przez ministerstwo finansów w związku z wprowadzeniem 5-proc. VAT-u na książki.

30 kwietnia dobiegnie końca okres przejściowy, po którym zacznie obowiązywać 5-procentowy podatek VAT na książki. Wydawcy i hurtownicy przewidują chaos na rynku, Polska Izba Książki będzie zabiegać w Ministerstwie Finansów o doprecyzowanie przepisów. 

Łukasz Gołębiewski, obserwator rynku książki, uważa, że okres przejściowy przy wprowadzaniu podatku VAT na książki, przyniósł więcej szkód niż korzyści i spowodował chaos na rynku książki. “Po zakończeniu okresu przejściowego należy się spodziewać ogromnych zwrotów z hurtowni księgarskich do wydawnictw. Wszystkie książki, które były wzięte przez hurtownie w komis zostaną zwrócone, część zapewne trafi na makulaturę, a część do sklepów z tanią książką, bo wydawcy nie mają ich jak magazynować. Tylko pewna część z tych książek wróci do sprzedaży z nową stawką VAT” – ocenił w rozmowie z PAP Gołębiewski.

Bardziej optymistycznie ocenia sytuację Prezes Polskiej Izby Książki Piotr Marciszuk. Jego zdaniem okres przejściowy przy wprowadzaniu podatku VAT na książki spełnił swoją funkcję.
“Uważam, że wydawcy, hurtownicy i księgarze doskonale sobie poradzili, choć interpretacja przepisów o okresie przejściowym wcale nie była na początku taka oczywista. Ale na szczęście udało się okresem przejściowym objąć znakomitą większość książek wyprodukowanych do końca 2010 roku i będą one jeszcze do końca kwietnia sprzedawane z zerową stawką VAT, co jest korzystne zwłaszcza dla końcowego odbiorcy – czytelnika. Dzięki okresowi przejściowemu hurtownicy mieli czas na przygotowanie swoich systemów na zmiany, a wydawcy – na przygotowanie nowych cenników” – powiedział Marciszuk.

Najwięcej wątpliwości przy wprowadzaniu VAT-u na książki wzbudza sposób, w jaki rozliczana będzie teraz sprzedaż konsygnacyjna. Polska Izba Książki w najbliższym czasie zwróci się do resortu finansów o doprecyzowanie interpretacji przepisów dotyczących tego rodzaju sprzedaży po wprowadzeniu VAT – zapowiada Piotr Marciszuk. Ma do tego dojść w czasie najbliższego spotkania przedstawicieli środowiska książki z ministrem Michałem Bonim i wiceministrem finansów Maciejem Grabowskim. Nie wiadomo, czy i kiedy uda sie przekonać do przyjęcia przez rząd przyjęcia interpretacji korzystnej dla rynku książki. 

Dodatkowo Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki zapowiedział, że zapis wczorajszej dyskusji posłuży mu za podstawę do sporządzenia krótkiego podsumowania skutków wprowadzenia podwyższonego VAT-u na książki i przedłożenia takiego memento szefom resortu kultury i finansów. (pw)