XVII Zjazd SKP i Dzień Księgarza 12/13

14 grudnia 2012 roku, w Klubie Księgarza w Warszawie, obradował XVII Zjazd Stowarzyszenia Księgarzy Polskich. Zjazd przyjął sprawozdanie ustępującego Zarządu i udzielił mu absolutorium, określił program działania Stowarzyszenia na kolejne cztery lata, wybrał nowy Zarząd Główny, Główną Komisję Rewizyjną i Główny Sąd Koleżeński. Dokonał też zmian w statucie Stowarzyszenia.
Po zakończeniu Zjazdu odbyła się uroczystość Dzień Księgarza 12/13, stanowiąca okazję do podsumowania bogatej działalności Stowarzyszenia w minionych czterech latach, jak też do wręczenia odznaczeń i dyplomów dla zasłużonych ludzi książki.
List gratulacyjny do księgarzy od ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odczytała Zofia Wileńska, dyrektor Gabinetu Ministra, która także w imieniu ministra wręczyła odznaczenia dla zasłużonych ludzi książki.
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali: Tadeusz Otulak, Andrzej Skrzypczak i Andrzej Tomaszewski. 
Odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali: Katarzyna Kurosad, Grażyna Sznajder i Lech Woźniak.
Nagrody specjalne ministra kultury i dziedzictwa narodowego otrzymali: Tadeusz Hussak, Waldemar Janaszkiewicz, Krzysztof Karasek, Leokadia Obstawska i Jan Rodzeń.
XVII Zjazd Stowarzyszenia Księgarzy Polskich podjął uchwałę, nadającą godność Honorowego Członka SKP osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju księgarstwa. Stosowne dyplomy, z podziękowaniem za współpracę, otrzymały następujące osoby: Maksymilian Celeda, Irena Janowska-Woźniak i Zofia Wileńska.
Złote Odznaki Honorowe Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, otrzymały firmy wyróżniające się w działalności na rzecz promocji książki i czytelnictwa:
Murator EXPO,
Książnica Polska z Olsztyna,
Zarząd spółki Targi Książki: Tadeusz Górny, Jacek Oryl, Aldona Zawadzka.
Złote Odznaki Honorowe SKP, wraz z podziękowaniem za działalność na rzecz książki, otrzymały też następujące osoby: Urszula Grzyniewska, Jerzy Kozłowski, Janina Krysiak, Renek Mendruń, Andrzej Palacz, Grażyna Szarszewska i Bogdan Szymanik.
Miłym akcentem wieńczącym wieczór było spotkanie towarzyskie i występ pianistki Jolanty Mórawskiej.

Sponsorem Dnia Księgarza 12/13 były firmy:
Murator EXPO sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo Hurtowo-Detaliczne Książnica Polska sp. z o.o.

Przewodniczący SKP
Waldemar Janaszkiewicz