Święto księgarzy 13 grudnia

Podsumowanie, odznaczenia i dyplomy

Święto Księgarza tradycyjnie obchodzimy 13 grudnia. W roku 2010 Stowarzyszenie Księgarzy Polskich wsparte finansowo przez spółkę Ars Polona zaprosiło księgarzy i ich przyjaciół na spotkanie w warszawskim Klubie Księgarza przy Rynku Starego Miasta. Była to okazja do podsumowania bogatej działalności Stowarzyszenia w tym roku, jak też do wręczenia odznaczeń i dyplomów dla zasłużonych ludzi książki.

Krzysztof Kaleta, który ukończył 75 lat i jest ciągle aktywnych działaczem księgarskim, otrzymał okolicznościowy dyplom, a laudację na jego cześć wygłosił Bogdan Klukowski. Mówił o 33 latach pracy jubilata w Ośrodku Rozpowszechniania Wydawnictw Naukowych PAN, a potem jeszcze kilkunastu latach w spółce IPS – International Publishing Service. W obu firmach zajmował się importem zagranicznych publikacji naukowych, był też związany z redakcją „Notesu Wydawniczego”, a obecnie „Wiadomości Księgarskich”. W tym roku z wielkim sukcesem organizował obchody 200-lecia urodzin Samuela Orgelbranda.

70-lecie obchodził w tym roku Kazimierz Mrowczyk, również wielce zasłużony księgarz, wieloletni dyrektor i prezes Domu Książki w Warszawie i prezes Stowarzyszenia Księgarzy Polskich w latach 1993 – 2003, a obecnie starosta Klubu Miłośników Historii Księgarstwa. Laudację na jego cześć wygłosiła Krystyna Dołoszyńska.

W imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznaczenia dla zasłużonych ludzi książki wręczyła dr Zina Jarmoszuk, dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa, która odczytała też list gratulacyjny ministra Bogdana Zdrojewskiego dla księgarzy. Odznaczenia otrzymali: Złoty Medal za Długoletnią Służbę – Waldemar Janaszkiewicz, prezes Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Polskiej Gloria Artis – Andrzej Pieniak, organizator 22 edycji Targów Książki Edukacyjnej Edukacja XXI w Warszawie, a Odznakę Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej – Jerzy Okuniewski, od 1967 roku pracujący w olsztyńskim Domu Książki, który sprywatyzował i obecnie jest jego współwłaścicielem, a firma nosi nazwę Książnicy Polskiej.

Dyplomy „Laur 20 lat” przyznawane przez Stowarzyszenia Księgarzy Polskich otrzymali: Benedykt Wandachowicz, właściciel Księgarni Akademickiej w Łodzi, Lech Woźniak z antykwariatu Logos w Warszawie oraz Tadeusz Prześlakiewicz, właściciel księgarni Atlas w Warszawie.

Spotkanie podsumował dr Andrzej Skrzypczak, który przypomniał tradycje księgarskie i genezę ustanowienia święta księgarskiego w dniu 13 grudnia.

Miłym akcentem wieńczącym wieczór był recital, który wykonała białoruska śpiewaczka Elena Guminskaja, a akompaniowała jej Krystyna Szymańska. Obie artystki zostały przedstawione przez Jana Rodzenia, kierownika Klubu Księgarza, gospodarza koleżeńskiego spotkania.