Jakub Tarka w Klubie Księgarza, 25 kwietnia

 

 

 

Studio Reportażu i Dokumentu

zaprasza na

Spotkanie z Reportażem Radiowym”
w programie m.in. prezentacja reportażu

„Wirtuoz”
Jakuba Tarki

oprawa muzyczna: niespodzianka

Spotkanie poprowadzi:  Irena Piłatowska

czwartek,  25.04.2018, godzina 18.00
Klub Księgarza, Rynek Starego Miasta  22/24

 

Jakub Tarka

Z Polskim Radiem związany od 1997 roku, czyli od dziesiątego roku życia. Przez  siedem lat współprowadził, a potem także redagował audycje dla dzieci i młodzieży (“RdC najmłodszym słuchaczom”, “Dobranocka”, “Pora dla juniora”) w warszawskim Radiu dla Ciebie
(na początku u boku Małgorzaty Kron, później
z Marią Żabicką). Do dziś wspomina ten czas jako najpiękniejszą przygodę życia. Przygodę, która po studiach filologicznych poczęła się na nowo w bardzo przyjaznej redakcji, pośród mądrych, wartościowych ludzi – w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Wielokrotny finalista Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory za reportaże: „Polcia”, „Coś ze mnie coś z nich”, W słońcu Zbyszka”.

“Wirtuoz”

Ignacy Jan Paderewski był “najwybitniejszym politykiem wśród pianistów i najwybitniejszym pianistą wśród polityków”. Był także wielkim społecznikiem, mecenasem polskiej kultury (przyczynił się do sławy Chopina na całym świecie), a przede wszystkim żarliwym patriotą. Niewątpliwy talent i praca na przestrzeni lat zostały wsparte przez życzliwe mu osoby i zbiegi okoliczności. Do rozwoju jego talentu przyczyniła się choćby rodzina Kerntopfów, warszawskich producentów fortepianów, w których fabryce mieszkał i ćwiczył grę na instrumencie, a także niezliczone rzesze kobiet. Niektórzy twierdzą, że nie osiągnąłby tak zawrotnej kariery, gdyby nie właśnie kobiety, wśród nich m.in. Helena Modrzejewska.
W reportażu także spacer po jedynej na świecie posiadłości po Paderewskim – Centrum Paderewskiego w Kąsnej Dolnej.