Anna Włodarczyk gościem Salonu Księgarzy

W Bibliotece Narodowej w Warszawie w czwartek 25 lutego gościem Salonu Księgarzy była Anna Włodarczyk, właścicielka firmy księgarskiej Skarbnica w Krakowie. Spotkanie prowadził Krzysztof Kaleta, zasłużony księgarz, obecnie sekretarz redakcji „Wiadomości Księgarskich”.

– Księgarnia to nie ja, księgarnia to cały zespół – stwierdziła Anna Włodarczyk, która bardzo szczegółowo i z wielkim osobistym zaangażowaniem opowiadała o działalności swojej firmy. W jej skład wchodzi ogromna ogólnoasortymentowa księgarnia na Placu Centralnym w Nowej Hucie oraz druga placówka przy ul. Kopernika 7, która specjalizuje się w literaturze medycznej. Nowohucka księgarnia liczy 511 mkw., a do tego wyposażona jest w 9 gigantycznych witryn sklepowych, zaś księgarnia medyczna liczy tylko 56 mkw. Od niedawna pojawiła się możliwość wykupienia lokalu w Nowej Hucie, z czego właścicielka chce skorzystać, jeżeli uda się jej pokonać biurokratyczne wymagania. W Skarbnicy zatrudnionych jest 20 osób, w tym córka właścicielki Agnieszka. Co roku w rocznicę prywatyzacji odbywa się spotkanie pracowników.  – Przez 15 pierwszych lat zawsze była to okazja do przyznania nagród pieniężnych, jednak ostatnie lata były trudne i wówczas nagród nie było. Ale w tym roku z okazji dwudziestolecia firmy powinniśmy wypłacić nagrody jubileuszowe – powiedziała Anna Włodarczyk. 
Właścicielka Skarbnicy rozpoczęła pracę zawodową 1 sierpnia 1970 roku w nowohuckiej księgarni i tam bez przerwy dalej pracuje. Placówka została sprywatyzowana 25 czerwca 1990 roku i funkcjonuje jako „osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą”. – Dyrektor Domu Ksiązki powiedział mi wtedy, że albo sama wykupię księgarnię, albo ktoś inny mnie wykupi – wspominała Anna Włodarczyk. Księgarnia została w pełni skomputeryzowana w 1993 roku i wówczas wprowadzono własny kod kreskowy. W księgarni organizowane są częste spotkania autorskie z wybitnymi zagranicznymi i polskimi pisarzami, dzięki czemu wokół księgarni powstał szeroki krąg stałych i zaprzyjaźnionych klientów. W tym roku planowane jest zaproszenie „20 pisarzy na 20-lecie księgarni”.

Na zakończenie spotkania dr Andrzej Skrzypczak w imieniu władz Stowarzyszenia Księgarzy Polskich wręczył Annie Włodarczyk okolicznościowy dyplom. Również nasza redakcja składa Annie Włodarczyk i całemu zespołowi Skarbnicy serdeczne gratulacje z okazji zbliżającego się jubileuszu.  (pd)