Ulubiona Księgarnia Warszawy – rozstrzygnięcie

Znamy już wyniki nowego miejskiego plebiscytu. Warszawianki i warszawiacy w głosowaniu online wybrali 10 najciekawszych, ich zdaniem, niezależnych stołecznych księgarń. Zwycięzcy dostaną nagrody pieniężne i tytuł „Ulubiona Księgarnia Warszawy”

Nagroda Prezydenta m.st. Warszawy „Ulubiona Księgarnia Warszawy” jest wspólną inicjatywą miasta oraz Biblioteki Analiz, Stowarzyszenia Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie i Polskiej Izby Książki. Została powołana z myślą o stołecznych księgarniach niezależnych, które dotkliwie odczuły skutki kryzysu wywołanego przez koronawirusa.

Wierzę głęboko w to, że książki odmieniają nasze życie. Księgarnie niezależne to ważne miejsca na kulturalnej mapie stolicy. Mamy ich w Warszawie około stu, to często małe podmioty, prowadzone rodzinnie albo przez grupy przyjaciół. Właśnie te miejsca najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii, ale nie poddały się: działały aktywnie, także w sferze online, w oryginalny sposób promując książki i literackie pasje. Zależało nam na tym, by te niezwykłe miejsca przetrwały – podkreśla prezydent Rafał Trzaskowski.

Na początku lipca ruszył konkurs, w którym warszawianki i warszawiacy głosowali na swoje ulubione miejsca w stolicy. Poprosiliśmy ich, by w tym trudnym dla kultury czasie wpierali księgarnie niezależne. Przede wszystkim – odwiedzając je, choćby online, a także robiąc tam książkowe zakupy. Po raz kolejny mieszkańcy Warszawy udowodnili, że są solidarni.

10 miejsc z największą liczbą zdobytych głosów otrzyma nagrody pieniężne o łącznej wartości 78 tys. zł. (laureat pierwszej nagrody – 20 tys. zł, drugiej – 10 tys. zł, kolejne po 6 tys. zł). Cała dziesiątka będzie mogła przez najbliższy rok używać tytułu „Ulubiona Księgarnia Warszawy” – jako wizytówki profesjonalizmu i otwartości na potrzeby czytelniczek i czytelników.

Lista laureatów: 

  1. nagroda Księgarnia Artystyczna Bookoff przy Muzeum nad Wisłą – 3579 głosów
  2. nagroda Tajfuny – 3460 głosów

Wyróżnienia:

Antykwariat Grochowski Marek Łączyński – 1558 głosów

Księgarnia Wrzenie Świata – 1303 głosy

Księgarnia Galeria Nieznany Świat – 1177 głosów

Tarabuk w Nowym Świecie Muzyki – 1073 głosy

Bajbuk – 953 głosy

Księgarnia Eureka – 754 głosy

Dwa Koty Saska Kępa – 749 głosów

Trzy Jeże – 729 głosów

W głosowaniu oddano ponad 21 tysięcy głosów. Czytelnicy mogli też podzielić się opiniami o ulubionych księgarniach – dlaczego właśnie tam lubią spędzać czas i kupować książki. Autorów najciekawszych recenzji nagrodzimy upominkami.

Więcej na stronie konkursu www.ulubionaksiegarnia.waw.pl i na www.kulturalna.warszawa.pl.