Kto czyta nie pyta!

2013-10-24-27-17_targi_w_krakowie

Ta złota prawda została mottem przewodnim 17. edycji Targów Książki w Krakowie – największego i najważniejszego wydarzenia branży wydawniczo-księgarskiej w Polsce, które przez kilkanaście lat odwiedziło ponad ćwierć miliona osób! Setki najpoczytniejszych autorów z Polski i zagranicy, czołowe wydawnictwa, znane osobistości świata kultury, sportu, mediów, polityki oraz tłumy czytelników, spragnionych kontaktów ze swoimi ulubionymi pisarzami. Gdy dodamy do tego ogromną ilość wydarzeń towarzyszących organizowanych w przestrzeni miejskiej wysnujemy jeden wniosek – jesienią za sprawą Targów w Krakowie całe miasto, ba! – cała Polska będzie żyć książką!

Kaszuby w Krakowie

Co łączy autora hymnu polskiego Józefa Wybickiego, wybitnych kompozytorów Czesława Niemena iSeweryna Krajewskiego, poetkę Agnieszkę Osiecką, aktorkę Danutę Stenkę i Prezydenta RP Lecha Wałęsę? Wszyscy są Kaszubami. I to właśnie północny region Polski wraz ze swoim ogromnym dorobkiem kulturalnym będzie promowany w ramach Salonu Małe Ojczyzny podczas Targów Książki w Krakowie, które w tym roku odbędą się w dniach 24-27 października 2013 r.

Maraton z Tuwimem

Podczas tegorocznej edycji Targów ich uczestnicy zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu promującym czytelnictwo oraz twórczość Juliana Tuwima. Maraton czytania dzieł Poety potrwa przez cztery dni, co oznacza tysiące uczestników oraz blisko 30 godzin nieustannego pochłaniania słów.Wszystko uwiecznione zostanie okiem kamery, a najciekawsze interpretacje zostaną zmontowane i opublikowane na kanale youtube Targów i profilu wydarzenia na facebooku. Akcja jest wkładem organizatorów w obchody Roku Poety.

Znani lubią i promują

Magia Targów Książki w Krakowie od wielu lat przyciąga nie tylko znanych pisarzy, ale także osoby z pierwszych stron gazet, ekranów kinowych czy telewizyjnych.
– Mówię to trochę z bólem serca jako warszawiak ale uważam, że Kraków… no coś jest w tym mieście! Chociaż kocham Warszawę, w której się urodziłem, to tutaj są moje ulubione Targi. Widać, że to jest miasto stworzone dla książek. To jest niesamowicie budujące, kiedy nie da się wjechać na teren Targów, kiedy widzę gigantyczne kolejki do każdego stoiska i gigantyczną kolejkę, żeby się tu w ogóle dostać – mówił Piotr Kraśko, prezenter TVP.
Z myślą o takich postaciach – promujących czytelnictwo, ale także ideę Targów Książki – wręczane są tytuły Ambasadorów Targów Książki. Wyróżnienia – pamiątkowy Glejt Żelazny z targową pieczęcią wręczane są zawsze podczas uroczystego otwarcia Targów. Wyboru czterech laureatów dokonuje Honorowa Rada Patronacka Targów Książki w Krakowie, Organizatorzy Targów oraz czytelnicy zgromadzeni na facebookowym fan page`u wydarzenia.

Najlepsi z najlepszych

Każdego roku w trakcie Targów rozstrzyga się wiele konkursów, nie tylko branżowych, ale także związanych bezpośrednio z czytelnikami, Wyniki konkursów są swego rodzaju wyznacznikiem trendów. Wskazują bowiem na najciekawsze zjawiska w świecie książki – zaczynając od kwestii edytorskich, a kończąc na sprawach stricte wydawniczych, a nawet dziennikarskich. Najważniejszym rozstrzygnięciem jest wyłonienie laureata wKonkursie o Nagrodę im. Jana Długosza. To niezwykle prestiżowe, w pełni niezależne wydarzenie na stałe zagościło na kulturalnej mapie Polski. Jego głównym celem jest nagradzanie dzieł, które wnoszą istotny wkład w rozwój polskiej nauki i kultury.

Miniprzewodnik po 17. Targach Książki w Krakowie:

Kiedy?  
24-27 października 2013 r.

Gdzie? 
Hala Targów w Krakowie, ul. Centralna 41a

Godziny otwarcia:
24.10.
 10:00-17:00
25-26.10. 10:00-18:00
27.10. 10:00-17:00

Ceny biletów: 
Bilet normalny: 7 zł
Bilet ulgowy: 5 zł (uczniowie, studenci)
Bilet czterodniowy: 17 zł
Bilet uprawnia do jednorazowego wejścia na Targi

Dzieci do lat 7, emeryci i renciści – wstęp bezpłatny
Bibliotekarze – wstęp bezpłatny (po rejestracji w Punkcie Rejestracji Gości Branżowych)

Szczegółowy Program Targów:  www.ksiazka.krakow.pl