Nowe „Wiadomości Księgarskie”

„Zapraszając księgarzy, wydawców i bibliotekarzy, a także media branżowe na majową konferencję „Jaki VAT po 2010 roku?”, czyniliśmy to z nadzieją, że wspólna dyskusja i aktywne działania środowiska książki przyniosą szczęśliwe zakończenie w postaci kilku kolejnych lat wolnych od wyższego VAT-u. Jak się okazało, nadzieje te były złudne.

Po 17 latach zwycięskich utarczek, nie tylko z rodzimym z fiskusem, ale także z biurokracją unijną, od 1 stycznia 2011 roku obowiązuje nas nowa rzeczywistość podatkowa (…)” – tyle tytułem wstępu, w którym  Waldemar Janaszkiewicz, redaktor naczelny „Wiadomości Księgarskich” przypomina nam historię zerowej stawki podatku VAT na książki. 2010 to ostatni rok jej obowiązywania. Jedni nie martwią się takim obrotem sprawy, drudzy jednak ubolewają. Rozumiejąc racje każdej ze stron (wszak czas pokaże, kto miał słuszność), polecamy wszystkim lekturę ostatniego w tym roku numeru „Wiadomości Księgarskich”. Zapewniamy wiele interesujących artykułów, nie tylko na temat VAT-u.

Na początek, tradycyjnie już, polecamy wybrane i najciekawsze wydarzenia, informacje i komunikaty z ostatniego kwartału. „Rozmowę numeru” przeprowadziliśmy dla Państwa z dyrektorem Państwowego Instytutu Wydawniczego i prezesem Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek – Rafałem Skąpskim (to z jego inicjatywy rozpoczęły się regularne spotkania przedstawicieli naszego środowiska z ministrem Bonim).

Dzięki uprzejmości wydawcy „Rynku książki w Polsce 2010” Łukasza Gołębiewskiego, specjalnie dla czytelników naszego kwartalnika prezentujemy fragmenty tomu „Dystrybucja”, które opisują sytuację księgarstwa detalicznego i hurtowego na przełomie 2009 i 2010 roku.

W dalszej kolejności znajdziecie Państwo drugą i ostatnią część opowieści dr. Adama Nowaka na temat zjawiska Amazon.com oraz jego wstępną analizę poświęconą pozycji książki w portalach społecznościowych na przykładzie Facebooka. „ (…) jeżeli jesteś rozpoznawalny „na fejsie”, i to nie tylko z pozycji swej aktywności, ale z poziomu jak największej liczby współuczestników portalu, dla których jesteś kimś, to ranga społeczna twojego podmiotu wzrasta” – wnioskuje autor artykułu „Serwisy społecznościowe a książka”.

Bogdan Klukowski w swoim najnowszym tekście opisuje sytuację e-książek w różnych krajach Unii Europejskiej (i nie tylko) w kontekście podatku VAT, cen i narzędzi. W obliczu kryzysu gospodarczego wiele państw nie rezygnuje z wysokiej stawki podatku VAT na e-booki, ale Francuzi zredukowali ją. Czy jednak w rozwoju książek elektronicznych ważna jest tylko stawka podatku od towarów i usług?

„Praca nie dla każdego” – tak brzmi tytuł artykułu Piotra Kitrasiewicza, który specjalnie dla nas przepytał właścicieli sieci księgarskich nt. wymagań, jakie stawiają kandydatom do pracy w księgarniach. Z zamieszczonych w tekście wypowiedzi dowiemy się m.in. kto dziś może być, a kto nie, dobrym księgarzem i co należy robić, żeby mieć profesjonalnych pracowników.

Paweł Podniesiński tym razem prezentuje na przykładzie Atticusa nowe pomysły na sprzedaż starych książek. Czy antykwariat w nowoczesnej galerii handlowej ma rację bytu? Przekonajcie się Państwo sami.

W dziale „Ludzie książki” zamieściliśmy sylwetkę dyrektora Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego – prof. dr. hab. Dariusza Kuźminy. Ponadto w numerze relacje z: 14. Targów Książki w Krakowie, Salonów Księgarzy w Bibliotece Narodowej oraz obchodów jubileuszu  200-lecia urodzin Samuela Orgelbranda.

Życzymy przyjemnej lektury i zachęcamy do prenumeraty kwartalnika w 2011 roku. Szczegóły na stronie: http://www.rynek-ksiazki.pl/sklep/czasopisma/-wiadomosci-ksiegarskie—prenumerata-roczna_25.html lub pod numerem telefonu: 22-828-36-28.

Wydawanie „Wiadomości Księgarskich” w bieżącym roku dofinansowuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (ap)