Nowe „Wiadomości Księgarskie”

Co nowego w „Wiadomościach Księgarskich” 
 
W marcowym numerze kwartalnika „Wiadomości Księgarskie” wiele miejsca poświęcamy wydarzeniom i publikacjom związanym z Fryderykiem Chopinem z okazji trwającego Roku Chopinowskiego. W życiorysie naszego kompozytora możemy zaobserwować także sympatyczne akcenty księgarskie. Młody Chopin, jak zauważa dr Andrzej Skrzypczak, był prawie codziennym gościem księgarni Andrzeja Brzeziny przy ul. Miodowej, aż do momentu opuszczenia Warszawy na zawsze, co nastąpiło 2 listopada 1830 roku. W korespondencji Chopina z lat 1825-1830 można przeczytać: „Do Brzeziny stale chodzę….”, co wiązało się zarówno z zakupami najnowszych kompozycji zagranicznych, jak też i sprawami wydawniczymi. Trzeba bowiem nadmienić, iż Brzezina był pierwszym wydawcą młodzieńczych kompozycji Chopina. Prawdopodobnie kompozytor odwiedzał też pozostałe warszawskie księgarnie, a więc: Brauna, Glücksberga, Huguesa & Kermena, Pfaffa, Pukszty, Szczepańskiej, Szteblera oraz Zawadzkiego & Węckiego, a z całą pewnością też skład nut muzycznych Klukowskiego.

Czytelnicy oprócz publikacji poświęconych Chopinowi mogą zapoznać się z zapowiedziami tytułów, które wydawcy typują jako bestsellery tego roku, m.in. „Amberville” Tima Davysa, „Dzienniki 1924-1945” Josepha Goebbelsa, „Zagadkę Dickensa” Matthew Pearla, „I że cię nie opuszczę” Elizabeth Gilbert i wieloma innymi.

Polecamy także rozmowę z Grzegorzem Gaudenem, dyrektorem Instytutu Książki oraz artykuły: Pawła Waszczyka o dynamicznym rozwoju hurtu księgarskiego, Pawła Adama Piotrowicza i Bogdana Klukowskiego o europejskim i światowym boomie na audio- i e-booki, a także Pawła Podniesińskiego o wynikach rynku antykwarycznego z ubiegłego roku.

W numerze ponadto wiele wspomnień z racji rocznic i jubileuszy. Przybliżamy osobę dr. Andrzeja Skrzypczaka, historię warszawskiego technikum księgarskiego oraz początki księgarstwa państwowego. Jak zwykle też dla naszych Czytelników przygotowaliśmy przegląd najważniejszych wydarzeń z ostatniego kwartału oraz prezentujemy materiały nadesłane od organizacji księgarskich.

Życzymy miłej lektury i zachęcamy do prenumeraty kwartalnika. Więcej informacji na stronie:http://www.rynek-ksiazki.pl/-wiadomosci-ksiegarskie/ i pod numerem telefonu: 22-828-36-28. (ap)